English

REW İstanbul

Yeni Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi

Sürdürülebilir kalkınma ve koruyarak kullanma ilkeleri ile etkinliğin artırılması, sorunların giderilmesi, uygulamalara açıklık ve kolaylık getirilmesi amacıyla mevcut Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği’nde değişiklikler yapıldı.

Bütüncül yaklaşım stratejisi ile 2010 yılında hazırlanan yönetmelikte yapılan değişiklikler, sanayiciye pratiklik ve zaman kaybını minimuma indirme gibi avantajları sağlıyor. Yönetmelik çerçevesinde, gerekli çevresel tedbir alınmaz ve düzenlemeler yapılmazsa sanayicilere yaptırımlar uygulanacak. Yönetmeliğe tabi olan tesislerin öncelikli olarak Faaliyet Belgesi alması gerekiyor.

Özellikle Enerji, Metal, Kimya ve Petrokimya, Yüzey Kaplama, Orman Ürünleri, Gıda Endüstrisi ile Tarım ve Hayvancılık’ı kapsayan yönetmelik, sanayicilerin Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi alanında önlem almaya teşvik ediyor. REW İstanbul 2015,endüstrilere bu alanda gereken tüm çözümleri sunmaya hazırlanıyor. Fuar kapsamında düzenlenecek paneller ve çalıştaylar ile yeni yönetmelik kapsamında dikkat edilmesi gereken hususlar masaya yatırılacak, sanayiciler fuarda yer alan ve sanayicilere çözüm sunan profesyoneller ile buluşma imkanına sahip olacaklar.
www.mevzuat.gov.tr